SUNPAN DRESDEN BAR CABINET 111361
Original price was: $2,810.$2,248Current price is: $2,248.
| Overall Dimensions | 39.25W x 21.00D x 40.00H in |
| Net Weight | 132.00 lb |
| Material | Faux Leather / Wood |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Smoke Grey |
| CARB Compliant | Yes |
| Material Finish | Cognac |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Oak Veneer / Solid Rubberwood Base / Finished Back / Solid Oak Textured Circular Handles / Brass Steel Stemware Holder / Plastic Glides |
SUNPAN DRESDEN BAR CABINET 111361
Mid-century flair and expert craftsmanship give the Dresden Bar Cabinet a handsome form. Constructed from smoke grey oak veneer and rubberwood with milliken cognac faux leather on the doors for an intriguing look. Textured circular handles in solid oak wood add a global flair. This cabinet features built-in storage for wine and stemware. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 132 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 39.25 × 40 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |












