SUNPAN DAPHNE LOUNGE CHAIR – HAILEY MOON 112148
Original price was: $2,155.$1,724Current price is: $1,724.
| Overall Dimensions | 29.50W x 31.00D x 29.75H in |
| Arm Height | 22.5 in |
| Seat Height | 18.25 in |
| Seat Width | 25.75 in |
| Seat Depth | 22.00 in |
| Carton Weight | 84.00 lb |
| Net Weight | 58.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | fabric: hailey moon |
| Material | Fabric |
| Material Content | 52% Polyester, 34% Viscose, 14% Linen |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Gold |
| Rub Count | 50000 |
| Seat Construction | Sinuous Springs |
| Foam Density | 2.37 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | White Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
SUNPAN DAPHNE LOUNGE CHAIR - HAILEY MOON 112148
Embrace the round comforting silhouette of the Daphne Lounge Chair. Clean lines and curves on the gold stainless steel metal frame draw inspiration from contemporary design while densely padded foam cushions offer the perfect spot to sit and enjoy.
Features & Benefits
- Frame crafted from solid wood that is kiln-dried reinforced for added durability and strength.
- No sag sinuous spring support helps maintain its shape over time.
- Corner block construction brings lasting stability.
- Stainless steel base features a durable powder-coated finish.
- Seat and back cushions are filled with foam for long-lasting comfort.
Additional information
| Weight | 58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 29.5 × 31 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN COBURN LOUNGE CHAIR – SAHARA SAND LEATHER 111323
Original price was: $3,595.$2,876Current price is: $2,876. -
Sale!

SUNPAN Andria Lounge Chair – Dark Grey – Regency Black 110962
Original price was: $2,875.$2,100Current price is: $2,100. -
Sale!

SUNPAN Allariz Swivel Armchair Greige – Stinson White 109650
Original price was: $4,030.$3,224Current price is: $3,224.









