SUNPAN Cornella Lounge Chair Polo Club Stone 105438
| Overall Dimensions | 28.50W x 27.50D x 28.00H in |
| Arm Height | 25 in |
| Seat Height | 18.25 in |
| Seat Width | 26.75 in |
| Seat Depth | 22.00 in |
| Net Weight | 29.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | fabric: polo club stone |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 94% Polyester, 6% Nylon |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Designed by | Morten Georgsen |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 2 year |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
SUNPAN Cornella Lounge Chair Polo Club Stone 105438
Feminine flair comes to life in this modern lounge chair. Stocked in polo club stone fabric with elegant diamond stitching on the exterior seatback. Performance fabric is moisture repellent, stain resistant and easy to clean. An antique brass steel frame completes the look.
Additional information
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.5 × 28.5 × 28 in |











