SUNPAN COBOURG LOUNGE CHAIR – LUDLOW SESAME LEATHER 111587
Original price was: $2,880.$2,304Current price is: $2,304.
| Overall Dimensions | 30.00W x 28.50D x 29.75H in |
| Arm Height | 27.25 in |
| Seat Height | 17.5 in |
| Seat Width | 23.50 in |
| Seat Depth | 22.00 in |
| Carton Weight | 73.00 lb |
| Net Weight | 55.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | leather: ludlow sesame |
| Material | Leather |
| Material Content | 100% Bovine Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Fully Upholstered / Aniline / Top Grain Leather / Oily Pull-up |
Available on backorder
SUNPAN COBOURG LOUNGE CHAIR - LUDLOW SESAME LEATHER 111587
The Cobourg Lounge Chair displays the beauty of modern curves and sculptural design. Fully upholstered in ludlow sesame leather, this lounge chair features a wide seat and rounded seatback that will envelop you in luxurious comfort.
Features & Benefits
- Upholstered in the finest top grain leather
- The frame is constructed from high quality, long-lasting woods
- High-resiliency foam gives this product extraordinary comfort and long life
- Sinuous wire spring system provides support and stability
- Leather is a natural material. As such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches as appreciated characteristics.
- No two pieces are alike.
Additional information
| Weight | 280 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.5 × 30 × 29.75 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Allariz Swivel Armchair Greige – Stinson White 109650
Original price was: $4,030.$3,224Current price is: $3,224. -
Sale!

SUNPAN CASTELL SWIVEL LOUNGE CHAIR – CORTINA BLACK LEATHER 111248
Original price was: $4,215.$2,750Current price is: $2,750. -
Sale!

SUNPAN Andria Lounge Chair – Dark Grey – Regency Black 110962
Original price was: $2,875.$2,100Current price is: $2,100.











