SUNPAN Clea Lounge Chair White 107571
Original price was: $1,135.$908Current price is: $908.
| Overall Dimensions | 33.50W x 32.00D x 30.25H in |
| Arm Height | 27 in |
| Seat Height | 19 in |
| Seat Width | 22.00 in |
| Seat Depth | 23.00 in |
| Carton Weight | 42.00 lb |
| Net Weight | 36.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | fabric: altro white 001 |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 95% Polyester 5% Acrylic |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Gold |
| Rub Count | 79000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
w
Out of stock
Email when stock available
SUNPAN Clea Lounge Chair White 107571
A stunning lounge chair designed with a bold, sculpted frame. Upholstered in altro white boucle fabric. Tapered stainless steel legs in a gold finish complete the look. Perfect for contemporary and modern environments.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 33.5 × 30.25 in |












