SUNPAN CIANA SCONCE 111495
Original price was: $460.$368Current price is: $368.
| Overall Dimensions | 9.75W x 8.00D x 19.50H in |
| Plate Dimensions | 8.75W x 1.00D x 14.00H in |
| Carton Weight | 21.00 lb |
| Net Weight | 17.00 lb |
| Material | Travertine |
| Rod / Chain | Iron |
| Base Finish | Antique Brass |
| Material Finish | Natural |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulbs Included | No |
| Bulb Type | LED / Incandescent |
| Bulb Base | E12 |
| Max Bulb Wattage | 25 |
| Power Connection | Hardwired |
| Voltage | 120V |
| Certifications | c-UL-us |
| Installation Location | Dry |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Mount Style | Wall |
SUNPAN CIANA SCONCE 111495
The Ciana Sconce embraces modern sophistication by bringing natural travertine and antique brass iron together. Using only a single bulb, the warm tones of travertine shine through to cast a stunning glow.
Features & Benefits
- Handcrafted by skilled artisans in India.
- Unique imperfections such as fissures, markings, and variations in colour and shape are appreciated characteristics of a truly one-of-a-kind piece.
- Natural travertine from distinguished quarries in Turkey.
- Made from travertine, a natural material. Unique veining, pitting, fissures, micro-cracks and colour variations add to the beauty of each piece.
Additional information
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 9.75 × 19.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |








