Sunpan Chloe Lounge Chair – Dark Brown 109094
| Overall Dimensions | 34.50W x 34.50D x 30.50H in |
| Arm Height | 30.5 in |
| Seat Height | 19 in |
| Seat Width | 26.00 in |
| Seat Depth | 22.00 in |
| Carton Weight | 94.00 lb |
| Net Weight | 72.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | fabric: linoso light grey 804 |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Dark Brown |
| Rub Count | 40000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Oak Wood |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Chloe Lounge Chair - Dark Brown 109094
A stylish and uniform design defines this classic lounge chair that is full of charm. Upholstered in linoso light grey performance fabric with a dark brown solid oak wood exposed frame. Performance fabric is moisture repellent, durable and easy to clean. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.5 × 34.5 × 30.5 in |












