SUNPAN CECILIA DISPLAY CABINET 109580
Original price was: $4,320.$3,456Current price is: $3,456.
| Overall Dimensions | 40.00W x 19.75D x 75.00H in |
| Carton Weight | 284.00 lb |
| Net Weight | 234.00 lb |
| Material | Glass / Wood |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Smoke Grey |
| CARB Compliant | Yes |
| Material Finish | Clear |
| Contract Viable | No |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Acacia Veneer / Tempered Glass Doors / Powder Coated Door Frame / Max Loading Weight for Each Shelf: 45lbs / Solid Rubberwood Legs / Brass Handle |
Available on backorder
SUNPAN CECILIA DISPLAY CABINET 109580
Boasting sharp lines brought to life with acacia veneer, the Cecilia Display Cabinet is a mid-century delight. Accented with brass handles and finished with solid rubberwood legs, this cabinet features generous shelving space and in-cabinet drawers to proudly showcase your beautiful treasures.
Features & Benefits
- Cabinet doors and interior shelves are made with strong tempered glass.
- Metal door frame features a durable powder-coated finish.
- Cabinet doors and two interior drawers are soft closing.
- As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks.
- Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 234 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 40 × 75 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |











