SUNPAN CAVETTE END TABLE DARK EMPERADOR 112635
Original price was: $2,015.$1,612Current price is: $1,612.
| Overall Dimensions | 19.00D x 21.00H in |
| Carton Weight | 77.00 lb |
| Net Weight | 66.00 lb |
| Material | Concrete |
| Shape | Round |
| Base / Legs | Steel |
| Base Finish | Antique Brass |
| Material Finish | Brown |
| Outdoor | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Concrete Top and Bottom Shelf / Sealed Concrete / Galvanized Powder Coated Steel / Suitable for Indoor and Outdoor Use |
SUNPAN CAVETTE END TABLE DARK EMPERADOR 112635
The Cavette End Table combines old world influence with feminine flair. Features a ridged concrete top and base in a dark emperador marble-like finish and completed with a brass steel frame.
Features & Benefits
- Glass fibre-reinforced concrete is incredibly durable and long-lasting.
- Sealed with a topcoat for added protection against moisture and staining.
- Steel on frame features a durable powder-coated finish.
- Concrete top and bottom is 80 mm thick.
- Faux marble effect on tabletop is created using a hand-applied water transfer finish and mimics the natural characteristics of marble.
- Crafted from a natural concrete mix, each piece will look different.
- Variations in colour, texture, imperfections, surface scratches and non-structural hairline cracks are inherent and valued qualities of concrete.
- Apply protective covers or store indoors when not in use and during inclement weather to prolong the life of outdoor furniture.
Additional information
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 21 in |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN CAVETTE CONSOLE TABLE DARK EMPERADOR 112636
Original price was: $4,605.$3,684Current price is: $3,684. -
Sale!

SUNPAN CAVETTE COFFEE TABLE DARK EMPERADOR 112634
Original price was: $4,320.$3,456Current price is: $3,456. -
Sale!

SUNPAN Cavette End Table 106451
Original price was: $1,725.$1,380Current price is: $1,380.








