SUNPAN CARMICHAEL LOUNGE CHAIR 111650
Original price was: $4,030.$3,224Current price is: $3,224.
Color: Ludlow Sesame
| Overall Dimensions | 34.00W x 31.50D x 32.00H in |
| Arm Height | 25.5 in |
| Seat Height | 18.75 in |
| Seat Width | 25.00 in |
| Seat Depth | 19.50 in |
| Carton Weight | 101.00 lb |
| Net Weight | 78.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | leather: ludlow sesame |
| Material | Leather |
| Fabric Content | 100% Bovine Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Natural |
| Fire Rated Foam | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Designed by | Kemhome |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Oak Wood / Top Grain Leather / Oily Pull-up |
SUNPAN CARMICHAEL LOUNGE CHAIR 111650
Crafted from natural materials, the Carmichael Lounge Chair adds an inviting atmosphere to any room. The beautiful characteristics of rustic oak wood and ludlow sesame leather are emphasized through the chair's double armrest design. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece. Handle with Care: This design has been crafted with 100% leather. Leather is a natural material; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike.
- Upholstered in the finest top grain leather
- kiln-dried solid oak wood frame is reinforced for added durability
- Comfortable cushions filled with foam and dacron
- Spring suspension system provides evenly dispersed support
Additional information
| Weight | 78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.5 × 34 × 32 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |












