SUNPAN CARIS SWIVEL LOUNGE CHAIR – SANTA CRUZ OATMEAL 112208
Original price was: $2,390.$1,912Current price is: $1,912.
| Overall Dimensions | 36.50W x 35.25D x 28.50H in |
| Arm Height | 24.5 in |
| Seat Height | 17.75 in |
| Seat Width | 22.75 in |
| Seat Depth | 24.00 in |
| Carton Weight | 146.00 lb |
| Net Weight | 119.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | fabric: santa cruz oatmeal |
| Swatch Code 2 | faux leather: milliken cognac |
| Material | Fabric / Faux Leather |
| Material Content | Cover 1: 100% Polyester |
| Base / Legs | Steel |
| Base Finish | Black |
| Rub Count | 100000 / 100000 |
| Seat Construction | Webbing |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | 360 Degree Swivel / Powder Coated Swivel Base / Plastic Glides |
Available on backorder
SUNPAN CARIS SWIVEL LOUNGE CHAIR - SANTA CRUZ OATMEAL 112208
The Caris Swivel Lounge Chair answers the call for irresistible mid-century inspired comfort. A cozy enveloping silhouette is accentuated with rounded edges that exude calm and repose. Beautifully textured with plush cushioning in textured santa cruz oatmeal fabric and smooth milliken cognac faux leather on the exterior.
Features & Benefits
- Webbing suspension provides flexible and resilient support.
- Built with mortise and tenon joinery and corner block construction for enhanced strength and stability.
- Seat and back cushions are filled with foam and dacron for long-lasting comfort.
- Steel base features a durable powder-coated finish.
- Milliken cognac faux leather is incredibly durable and long-lasting.
- Milliken cognac faux leather is free of harmful volatile compounds.
- Faux leather is produced to reflect the natural characteristics of leather.
- Colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics of faux leather. No two pieces are alike.
Additional information
| Weight | 119 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.25 × 36.5 × 28.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Andria Lounge Chair – Dark Grey – Regency Black 110962
Original price was: $2,875.$2,100Current price is: $2,100. -
Sale!

SUNPAN Bari Lounge Chair Natural – Regency White 109461
Original price was: $2,880.$2,100Current price is: $2,100. -
Sale!

SUNPAN Allariz Swivel Armchair Greige – Stinson White 109650
Original price was: $4,030.$3,224Current price is: $3,224.










