Sunpan Carine Swivel Lounge Chair Abbington Navy 108045
Original price was: $2,023.$1,618Current price is: $1,618.
| Overall Dimensions | 29.50W x 29.50D x 30.00H in |
| Arm Height | 24.25 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Width | 18.50 in |
| Seat Depth | 20.00 in |
| Carton Weight | 53.00 lb |
| Net Weight | 42.00 lb |
| Weight Capacity | 275 lb |
| Swatch Code | fabric: abbington navy |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 2 year |
| Assembly Required | No |
4 in stock
Sunpan Carine Swivel Lounge Chair Abbington Navy 108045
Defined by beautiful fluid curves, this mid-century inspired swivel lounge chair incorporates a dash of contemporary style for a stand out look. Stocked in abbington navy fabric and features diamond quilting on the interior. Completed with a stainless steel base in an antique brass finish. Also available in mina taupe fabric.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 30 in |












