SUNPAN CAPRI COUNTER STOOL – SMOKE GREY – COPACABANA MARBLE 109527
Original price was: $2,300.$1,100Current price is: $1,100.
| Overall Dimensions | 23.25W x 23.25D x 42.50H in |
| Arm Height | 35.5 in |
| Seat Height | 28 in |
| Seat Width | 20.50 in |
| Seat Depth | 16.00 in |
| Carton Weight | 45.00 lb |
| Net Weight | 21.00 lb |
| Weight Capacity | 225 lb |
| Cover | fabric: copacabana marble |
| Material | Fabric |
| Material Content | 100% Olefin |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Grey |
| Rub Count | 20000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Outdoor | Yes – covered spaces only |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Teak Wood / Powder Coated Aluminum / Dark Greymix Weave on Black Aluminum Frame |
40 in stock
SUNPAN CAPRI COUNTER STOOL - SMOKE GREY - COPACABANA MARBLE 109527
Blur the lines of inside and out with this beautiful outdoor counter stool. This comfortable design features a barrel back frame wrapped in dark greymix weave and seat cushions in copacabana marble fabric. A smoked grey teak wood base completes the look. Suitable for indoor and covered outdoor spaces.
Features & Benefits
- Crafted with premium SVLK-certified Grade-A teak wood sourced from responsibly managed forests in Indonesia.
- Teak wood is durable and will develop a silver-grey finish over time.
- The natural oils in teak help prevent rotting and offer resistance to fungus, termites, and wood-boring pests.
- Teak oils may surface when exposed to rain and humidity, appearing as water stains. These oils can leave teak marks on fabrics and are easy to clean.
- Fine cracks are natural and may occur as the wood ages.
- Powder-coating on the aluminum frame adds resistance to corrosion and weather hazards.
- Synthetic all-weather rope weave is fade resistant and easy to clean.
- Textilene mesh cushion construction is stretch and tear resistant.
- Durable quick dry foam cushions are anti-microbial and environmentally friendly.
- PVC-coated olefin outdoor performance fabric offers extreme weather resistance and protection against fading and UV damage.
- Oeko-tex certified outdoor performance fabric is free of substances that are harmful to humans and our larger ecosystems.
- Crafted with 100% recyclable materials.
- Apply protective covers or store indoors when not in use and during inclement weather to prolong the life of outdoor furniture.
Additional information
| Weight | 21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 23.25 × 42.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Capri Dining Armchair Smoke Grey – Copacabana Marble 109477
Original price was: $1,815.$1,350Current price is: $1,350. -
Sale!

SUNPAN CAPRI COUNTER STOOL – NATURAL – GRACEBAY GREY 110439
Original price was: $2,300.$1,070Current price is: $1,070. -
Sale!

SUNAPN Capri Lounge Chair Natural – Gracebay Grey 109478
Original price was: $2,300.$1,700Current price is: $1,700.










