SUNPAN Brylea Dining Armchair – Ash Grey 110520
| Overall Dimensions | 23.25W x 24.50D x 32.75H in |
| Arm Height | 26.5 in |
| Seat Height | 20.5 in |
| Seat Width | 19.50 in |
| Seat Depth | 19.00 in |
| Net Weight | 27.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | fabric: linoso ivory 900 |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Ash Grey |
| Rub Count | 40000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Additional Features | Solid Oak Wood |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
SUNPAN Brylea Dining Armchair - Ash Grey 110520
A mid-century modern dining armchair chair with an open back design. Stocked in linoso ivory fabric with an exposed ash grey solid oak wood frame. Also available in linoso light grey fabric with a dark brown oak frame, and in heather ivory tweed fabric with a natural oak frame. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 23.25 × 32.75 in |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Brylea Dining Armchair – Brown – Shalimar Tobacco Leather 110523
Original price was: $1,495.$1,196Current price is: $1,196. -
Sale!

SUNPAN Brylea Dining Armchair – Brown – Saloon Light Grey Leather 110522
Original price was: $1,460.$1,168Current price is: $1,168. -
Sale!

SUNPAN Brylea Dining Armchair – Dark Brown 109207









