SUNPAN BROCCO BANQUETTE – MILLIKEN COGNAC 110928
Original price was: $2,450.$1,960Current price is: $1,960.
| Overall Dimensions | 60.00W x 23.50D x 32.00H in |
| Seat Height | 18.000 in |
| Seat Width | 60.00 in |
| Seat Depth | 18.50 in |
| Carton Weight | 106.00 lb |
| Net Weight | 73.00 lb |
| Weight Capacity | 800 lb |
| Cover | faux leather: milliken cognac |
| Material | Faux Leather |
| Shape | Rectangular |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Natural |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Designed by | Stacy Tao |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Paper Rope Back Rest / Solid Oak Wood Base |
SUNPAN BROCCO BANQUETTE - MILLIKEN COGNAC 110928
The Brocco Banquette is a study of mixed materials and textures. The oak wood frame beautifully complements the paper rope weaving on the backrest. With comfortable seating upholstered in our millken cognac faux leather, this banquette will go well in any space. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike. Visit our Product Care page for more information on how to ensure the lasting beauty of this piece.
Additional information
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 60 × 32 in |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Alley Bench Burnished Brass – Piccolo Prosecco 105517
Original price was: $1,725.$1,380Current price is: $1,380. -
Sale!

SUNPAN Babette Bench – Abbington Black 105110
Original price was: $1,495.$1,196Current price is: $1,196. -
Sale!

SUNPAN 106370 ATTICUS BENCH – BLACK ASH
Original price was: $2,525.$2,020Current price is: $2,020.









