SUNPAN BRINDA SWIVEL LOUNGE CHAIR – NAPA BEIGE / HAILEY MOON 111446
Original price was: $2,450.$1,960Current price is: $1,960.
| Overall Dimensions | 32.00W x 29.75D x 27.75H in |
| Arm Height | 27 in |
| Seat Height | 17.5 in |
| Seat Width | 20.00 in |
| Seat Depth | 22.50 in |
| Carton Weight | 120.00 lb |
| Net Weight | 101.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | faux leather: napa beige |
| Swatch Code 2 | fabric: hailey moon |
| Material | Fabric / Faux Leather |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Gold |
| Rub Count | 100000 / 50000 |
| Seat Construction | Sinuous Springs |
| Foam Density | 2 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | Black Plastic Levelers |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Designed by | Alison Littman |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | 360 Degree Swivel / Adjustable Levelers |
SUNPAN BRINDA SWIVEL LOUNGE CHAIR - NAPA BEIGE / HAILEY MOON 111446
The Brinda Swivel Lounge Chair is a mid-century delight that showcases a mastery of craft and dazzling style. Upholstered in smooth napa beige faux leather and hailey moon fabric, this gorgeous lounge chair features a gold stainless steel accent on the backrest and a matching plinth base.
Features & Benefits
- Frame crafted from engineered wood that is kiln-dried and reinforced for added durability and strength.
- No sag sinuous spring support helps maintain its shape over time.
- Corner block construction brings lasting stability.
- Seat cushion is filled with foam for long-lasting comfort.
- Faux leather is produced to reflect the natural characteristics of leather.
- Colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics of faux leather. No two pieces are alike.
Additional information
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.75 × 32 × 27.75 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN BOSCO LOUNGE CHAIR – OPERA NORI 112130
Original price was: $2,160.$1,728Current price is: $1,728. -
Sale!

SUNPAN BRINDA SWIVEL LOUNGE CHAIR – BRAVO BLACK 111447
Original price was: $2,450.$1,960Current price is: $1,960. -
Sale!

SUNPAN Brandon Recliner – Shalimar Tobacco Leather 110511
Original price was: $4,030.$3,224Current price is: $3,224.










