SUNPAN Brenan Counter Stool 110613
| Overall Dimensions | 19.50W x 20.00D x 34.00H in |
| Seat Height | 25.5 in |
| Seat Depth | 18.00 in |
| Net Weight | 23.00 lb |
| Weight Capacity | 200 lb |
| Swatch Code | fabric: zenith alabaster 900 |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 91% Polyester, 9%Nylon |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Black / Antique Brass |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Handmade Craftsmanship | Yes |
| Designed by | Jose Garcia Ballesteros |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Additional Features | Powder Coated Iron |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
SUNPAN Brenan Counter Stool 110613
Simplicity is key with this effortlessly elegant counter stool that features a curved backrest. Stocked in zenith alabaster fabric and completed with a black metal frame and legs with antique brass foot caps. Made in India. With refined craftsmanship, this design was brought to life by skilled local artisans. By nature, these materials develop unique imperfections such as fissures, markings and colour variations for a truly one-of-a-kind piece.
Additional information
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 19.5 × 34 in |












