SUNPAN BRANDO COFFEE TABLE – BLACK 111582
Original price was: $1,845.$1,476Current price is: $1,476.
| Overall Dimensions | 36.00D x 14.00H in |
| Gross Weight | 137.00 lb |
| Net Weight | 117.00 lb |
| Weight Capacity | 200 lb |
| Material | Concrete |
| Shape | Round |
| Base / Legs | Concrete |
| Base Finish | Black |
| Material Finish | Black |
| Outdoor | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Glass Fibre Reinforced Sealed Concrete / Suitable for Indoor and Outdoor Use / Adjustable Levelers |
Available on backorder
SUNPAN BRANDO COFFEE TABLE - BLACK 111582
This bold, round coffee table will be the perfect addition to urban, contemporary or modern spaces.
Features & Benefits
- Glass fibre-reinforced concrete is incredibly durable and long-lasting.
- Sealed with a topcoat for added protection against moisture and staining.
- Crafted from a natural concrete mix, each piece will look different.
- Variations in colour, texture, imperfections, surface scratches and non-structural hairline cracks are inherent and valued qualities of concrete.
- Apply protective covers or store indoors when not in use and during inclement weather to prolong the life of outdoor furniture.
- Exposure to direct sunlight can cause darker surfaces to become hot. Best suited for shaded areas and covered outdoor spaces.
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 14 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |









