SUNPAN BOSCO LOUNGE CHAIR – GERALT LINEN 111960
Original price was: $2,160.$1,728Current price is: $1,728.
| Overall Dimensions | 31.00W x 35.50D x 29.25H in |
| Arm Height | 22 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Width | 27.25 in |
| Seat Depth | 23.00 in |
| Carton Weight | 70.00 lb |
| Net Weight | 48.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | fabric: geralt linen |
| Material | Fabric |
| Material Content | 91% Polyester, 9% Linen |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Warm Brown |
| Rub Count | 50000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Oak Wood Arms and Legs / Adjustable Levelers / Plastic Glides |
11 in stock
SUNPAN BOSCO LOUNGE CHAIR - GERALT LINEN 111960
The Bosco Lounge Chair, with its sharp and subtle design, is a mid-century marvel. The warm brown oak wood frame is streamlined for relaxed, surprisingly soft seating thanks to plush cushioning upholstered in geralt linen performance fabric.
Features & Benefits
- Frame crafted from engineered wood that is reinforced for added strength with solid oak wood arms.
- Webbing suspension provides flexible and resilient support.
- Seat and back cushions are filled with foam and fiber for long-lasting comfort.
- Performance fabric is moisture repellent, durable and easy to clean.
- As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks.
- Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 31 × 29.25 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN BIKO LOUNGE CHAIR – BLACK LEATHER 111342
Original price was: $3,455.$2,764Current price is: $2,764. -
Sale!

SUNPAN BOSCO LOUNGE CHAIR – OPERA NORI 112130
Original price was: $2,160.$1,728Current price is: $1,728. -
Sale!

SUNPAN BERKE LOUNGE CHAIR – GUNMETAL LEATHER 112075
Original price was: $4,030.$3,224Current price is: $3,224.










