SUNPAN BONDI COUNTER STOOL – LIGHT OAK 110982
Original price was: $1,235.$988Current price is: $988.
| Overall Dimensions | 19.25W x 20.50D x 39.00H in |
| Seat Height | 24.75 in |
| Seat Width | 16.00 in |
| Seat Depth | 16.75 in |
| Carton Weight | 20.00 lb |
| Net Weight | 15.00 lb |
| Weight Capacity | 220 lb |
| Material | Paper Rope |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Light Wash |
| Material Finish | Natural |
| Sustainable | Yes |
| Handmade Craftsmanship | Yes |
| Contract Viable | No |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Oak Wood / Brass Painted Stretcher Bars |
SUNPAN BONDI COUNTER STOOL - LIGHT OAK 110982
This modern take on a classic counter stool design offers timeless style for any space. Features a white wash oak frame with a natural rope seat. Due to the natural contents of natural paper rope, it is advised to minimize contact with strongly dyed fabrics to avoid discolouration and/or colour transfer. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 19.25 × 39 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |













