SUNPAN BIKO LOUNGE CHAIR – SAHARA CAMEL LEATHER 111312
Original price was: $3,455.$2,764Current price is: $2,764.
| Overall Dimensions | 33.50W x 37.75D x 42.00H in |
| Arm Height | 24 in |
| Seat Height | 16.75 in |
| Seat Width | 26.50 in |
| Seat Depth | 20.50 in |
| Carton Weight | 73.00 lb |
| Net Weight | 51.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | leather: sahara camel |
| Material | Leather |
| Material Content | 100% Bovine Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Brown |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Natural Grain Leather / Aniline / Solid Oak Wood Frame and Legs / Brushed Brass Metal Armrest Caps / Plastic Glides |
SUNPAN BIKO LOUNGE CHAIR - SAHARA CAMEL LEATHER 111312
Taking cues from mid-century Danish design, the Biko Lounge Chair exudes timeless simplicity. Expertly crafted with a large brown solid oak wood frame that highlights its distinctive graining. Long lasting comfort is found in a bolster headrest and seat upholstered in sahara camel leather.
Features & Benefits
- Crafted from aniline-dyed leather that is sourced from high quality American hides.
- Frame crafted with solid oak wood for durability.
- Seat and bolster pillow filled with foam for long-lasting comfort.
- Webbing suspension provides flexible and resilient support.
- Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
- Leather is a natural material. As such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches as appreciated characteristics.
- No two pieces are alike.
Additional information
| Weight | 280 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.75 × 33.5 × 42 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN BERKE LOUNGE CHAIR – GUNMETAL LEATHER 112075
Original price was: $4,030.$3,224Current price is: $3,224. -
Sale!

SUNPAN Zancor Lounge Chair – Tan Leather 109559
Original price was: $3,090.$2,472Current price is: $2,472. -
Sale!

SUNPAN BIKO LOUNGE CHAIR – BLACK LEATHER 111342
Original price was: $3,455.$2,764Current price is: $2,764.










