SUNPAN BERNADETTE COUNTER STOOL BRAVO ADMIRAL 111611
Original price was: $1,325.$1,060Current price is: $1,060.
| Overall Dimensions | 23.00W x 21.50D x 37.75H in |
| Arm Height | 32.5 in |
| Seat Height | 26 in |
| Seat Width | 18.50 in |
| Seat Depth | 17.00 in |
| Carton Weight | 34.00 lb |
| Net Weight | 27.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | faux leather: bravo admiral |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Steel |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 2 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Powder Coated Steel |
SUNPAN BERNADETTE COUNTER STOOL BRAVO ADMIRAL 111611
The Bernadette Counter Stool features a shapely design with a powder-coated antique brass frame. Upholstered in bravo admiral faux leather for added style and durability. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
Additional information
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 23 × 37.75 in |












