SUNPAN BERGET OFFICE CHAIR – GOLD SKY 109792
Original price was: $1,350.$1,080Current price is: $1,080.
| Overall Dimensions | 19.75W x 24.75D x 35.00H in |
| Seat Height | 17.75 – 21.75 in |
| Seat Width | 19.00 in |
| Seat Depth | 18.00 in |
| Gross Weight | 30.00 lb |
| Net Weight | 23.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Cover | fabric: gold sky |
| Material | Fabric |
| Material Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Matte Gold |
| Rub Count | 50000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
SUNPAN BERGET OFFICE CHAIR - GOLD SKY 109792
Infuse a touch of glamour to any workspace with this fabulous modern office chair. Stocked in gold sky fabric and completed with a matte gold stainless steel base. Castors complete the look for added mobility.
Features & Benefits
- Frame crafted from solid pine wood and engineered wood that is kiln-dried and reinforced for added strength and durability.
- Spring suspension and webbing provides flexible, even support and helps maintain its shape.
- Seat cushion is filled with foam for long-lasting comfort.
Additional information
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.75 × 19.75 × 35 in |










