Sunpan Baylor Sofa Marseille Black 106946
| Overall Dimensions | 89.00W x 41.00D x 31.00H in |
| Arm Height | 23.5 in |
| Seat Height | 18.5 in |
| Seat Width | 72.50 in |
| Seat Depth | 25.50 in |
| Net Weight | 136.00 lb |
| Weight Capacity | 500 lb |
| Swatch Code | leather: marseille black |
| Material | Leather |
| Fabric Content | 100% Buffalo Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Espresso |
| Fire Rated Foam | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Solid Birch Wood |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Baylor Sofa Marseille Black 106946
Bring an effortless sophistication to living and lounge environments with this beautiful sofa. Features a classic frame with a contemporary flair. Stock in marseille black and camel leather. Coordinating armchair also available. Handle with Care: This design has been crafted with 100% buffalo leather. Leather is a natural material; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 136 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 89 × 31 in |











