SUNPAN BAYARD DINING CHAIR MEG RUST SET OF TWO 112687
Original price was: $1,895.$1,516Current price is: $1,516.
SOLD AND PRICED AS A SET OF TWO
| Overall Dimensions | 21.00W x 21.50D x 31.50H in |
| Seat Height | 19.5 in |
| Seat Width | 19.00 in |
| Seat Depth | 18.00 in |
| Carton Weight | 42.00 lb |
| Net Weight | 17.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Minimum Order (pcs) | 2 |
| Cover | fabric: meg rust |
| Swatch Code 2 | fabric: terri nutmeg |
| Material | Fabric |
| Material Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Dark Bronze |
| Rub Count | 100000 / 100000 |
| Foam Density | 2.18 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Back Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Cleaning Code | Water / Solvent Cleaner |
| Feet | Black Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Powder Coated Stainless Steel |
Available on backorder
SUNPAN BAYARD DINING CHAIR MEG RUST SET OF TWO 112687
The Bayard Dining Chair pairs textural contrast with clean geometry. The tactile weave of terri nutmeg fabric on the backrest complements the smooth meg rust fabric on the wood seat frame. The two-tone upholstery, along with its elegant dark bronze metal legs, create visual interest that elevates any space.
Features & Benefits
- Crafted with a wood frame seat for strength and durability.
- This item is available for purchase in increments of 2. Price shown is per unit.
- Seat and backrest are filled with foam and fibre for long-lasting comfort.
- Stainless steel base features a durable powder-coated finish.
Additional information
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 21 × 31.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |











