SUNPAN BASTONI LOUNGE CHAIR – CHOCOLATE LEATHER 109010
Original price was: $4,320.$3,456Current price is: $3,456.
| Overall Dimensions | 32.75W x 32.00D x 33.50H in |
| Arm Height | 24 in |
| Seat Height | 19.75 in |
| Seat Width | 20.50 in |
| Seat Depth | 22.25 in |
| Carton Weight | 64.00 lb |
| Net Weight | 60.00 lb |
| Weight Capacity | 220 lb |
| Cover | leather: chocolate |
| Material | Leather |
| Material Content | 100% Italian Bovine Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Dark Brown |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Solid Beech Wood Legs / Antique Brass Nailheads / Barrel Dyed Leather / Pure aniline treated with oil and finished with wax |
SUNPAN BASTONI LOUNGE CHAIR - CHOCOLATE LEATHER 109010
-
Immerse yourself in high quality comfort with this luxurious, Italian-made lounge chair. Upholstered in our chocolate 100% Italian bovine leather for lasting quality, and beautifully embellished with nailhead detailing. This fine, pure aniline leather is barrel-dyed, treated with oil and finished with wax to showcase the beautiful, natural elements of the hide. Finished with dark brown solid beech wood legs.
Features & Benefits
- Upholstered in pure aniline leather, treated with oil, and finished with wax
- Seat and arms made with premium quality loose fibre for plush comfort and support
- Back cushions filled with multi-channel baffled bags to maintain the positioning of loose fibrefill, resulting in well-defined shapes
- Added comfort and durability with fibre-wrapped high density 2.0 polyurethane foam cushions
- Crafted with seasoned timbers for guaranteed frame stability over time
- Seat suspension made using webbing
- Made in Italy using FSC certified wood
- Leather is a natural material. As such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches as appreciated characteristics.
- No two pieces are alike.
Additional information
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 32.75 × 33.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |












