SUNPAN BANYAN DINING TABLE – 59″ 111795
Original price was: $6,050.$4,840Current price is: $4,840.
| Overall Dimensions | 59.00D x 30.00H in |
| Gross Weight | 505.00 lb |
| Net Weight | 380.00 lb |
| Material | Marble |
| Shape | Round |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Mocha |
| CARB Compliant | Yes |
| Material Finish | Cream |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | 40mm Marble Top / Solid Oak Wood |
Available on backorder
SUNPAN BANYAN DINING TABLE - 59" 111795
The Banyan Dining Table is a standout with rounded curves and sculpted edges. Crafted to perfection with a cream marble top and a fluted solid oak wood base, this dining table is a modern masterpiece.
Features & Benefits
- Cream marble is coated with a PU topcoat for added protection.
- Marble is a natural material. Unique veining, pitting, fissures, micro-cracks and colour variations add to the organic beauty of each piece.
- As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks.
- Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 380 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59 × 59 × 30 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |












