SUNPAN Balford Dining Armchair Ivory 110064
| Overall Dimensions | 20.50W x 23.00D x 31.00H in |
| Arm Height | 24.75 in |
| Seat Height | 20 in |
| Seat Width | 19.00 in |
| Seat Depth | 18.00 in |
| Net Weight | 19.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | fabric: danny ivory 02 |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Steel |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 85000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
SUNPAN Balford Dining Armchair Ivory 110064
This dining armchair exudes an elegant mid-century style. The airy design and comfortable seat is suitable for lounge and office spaces. Stocked in danny ivory and rust fabrics with an antique brass frame. Also available in arena cement and navy fabrics with an antique brass steel frame.
Additional information
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 20.5 × 31 in |













