SUNPAN ASTRA COUNTER STOOL BROWN 111083
Original price was: $1,090.$872Current price is: $872.
Color: Cinnamon Brown
| Overall Dimensions | 20.00W x 20.00D x 31.50H in |
| Seat Height | 26.25 in |
| Seat Width | 17.25 in |
| Seat Depth | 16.00 in |
| Carton Weight | 34.00 lb |
| Net Weight | 18.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | faux leather: cinnamon brown |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Black |
| Rub Count | 70000 |
| Foam Density | 2.37 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam, Dacron |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | Black Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 2 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Powder Coated Iron |
SUNPAN ASTRA COUNTER STOOL BROWN 111083
The Astra Counter Stool is distinguished by its strong modern silhouette and sleek black powder-coated iron legs. Smooth cinnamon brown faux leather wraps around a comfortable low back seat. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
Additional information
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 31.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |















