SUNPAN ASTRA BARSTOOL – IVANHOE PINE 112485
Original price was: $1,090.$872Current price is: $872.
| Overall Dimensions | 20.00W x 20.50D x 34.75H in |
| Seat Height | 29.75 in |
| Seat Width | 16.25 in |
| Seat Depth | 15.50 in |
| Carton Weight | 36.00 lb |
| Net Weight | 19.00 lb |
| Cover | faux leather: ivanhoe pine |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Black |
| Rub Count | 100000 |
| Foam Density | 2.37 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam, Dacron |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | Black Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Powder Coated Iron |
SUNPAN ASTRA BARSTOOL - IVANHOE PINE 112485
The Astra Barstool is distinguished by its strong modern silhouette and sleek black powder-coated iron legs. Smooth ivanhoe pine leather wraps around a comfortable low back seat.
Features & Benefits
- Frame is made from engineered wood.
- Seat and back cushions are filled with foam and dacron for long-lasting comfort.
- Iron base feature a durable powder-coated finish
- Faux leather is produced to reflect the natural characteristics of leather.
- Colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics of faux leather. No two pieces are alike.
Additional information
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 20 × 34.75 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |












