SUNPAN ANAYA DINING ARMCHAIR ALTRO CAPPUCCINO 111485
Original price was: $1,295.$1,036Current price is: $1,036.
| Overall Dimensions | 25.50W x 23.50D x 33.25H in |
| Arm Height | 26.75 in |
| Seat Height | 19.75 in |
| Seat Width | 19.25 in |
| Seat Depth | 19.00 in |
| Net Weight | 36.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | fabric: altro cappuccino |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 95% Polyester 5% Acrylic |
| Base / Legs | Wood |
| Rub Count | 79000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Fully Upholstered |
SUNPAN ANAYA DINING ARMCHAIR ALTRO CAPPUCCINO 111485
The appealing curves of the Anaya Dining Armchair will cradle you in exquisite comfort. Crafted with a beautiful arched silhouette that will add elegance to a dining table. Fully upholstered in our gorgeous altro cappuccino fabric for a versatile seat that can also be used as an accent chair.
- Spring and webbing suspension provides flexible and even support
- Comfortable cushions filled with foam
- Kiln-dried wood frame is reinforced for added durability
Additional information
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 25.5 × 33.25 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |











