SUNPAN Allariz Swivel Armchair Warm Grey 109651
Original price was: $4,030.$2,950Current price is: $2,950.
| Overall Dimensions | 30.00W x 32.75D x 34.00H in |
| Arm Height | 26 in |
| Seat Height | 17.75 in |
| Seat Width | 27.00 in |
| Seat Depth | 24.00 in |
| Carton Weight | 61.00 lb |
| Net Weight | 48.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Cover | fabric: gracebay light grey |
| Material | Fabric |
| Material Content | 100% Olefin |
| Base / Legs | Aluminum |
| Base Finish | Warm Grey |
| Rub Count | 20000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| Outdoor | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Grey Polyester Rope Weave / Powder Coated Aluminum / 360 Degree Swivel / Adjustable Leveler |
55 in stock
SUNPAN Allariz Swivel Armchair Warm Grey 109651
Introduce refined modern style outside with this impressive swivel armchair from the Outdoor by SUNPAN collection. Upholstered in gracebay light grey fabric with a powder-coated warm grey aluminum frame. Completed with grey rope weaving on the seat exterior.
Features & Benefits
- Powder-coating on the aluminum frame adds resistance to corrosion and weather hazards.
- Synthetic all-weather rope weave is fade resistant and easy to clean.
- Textilene mesh cushion construction is stretch and tear resistant.
- Durable quick dry foam cushions are anti-microbial and environmentally friendly.
- PVC-coated olefin outdoor performance fabric offers extreme weather resistance and protection against fading and UV damage.
- Oeko-tex certified outdoor performance fabric is free of substances that are harmful to humans and our larger ecosystems.
- Crafted with 100% recyclable materials.
- Apply protective covers or store indoors when not in use and during inclement weather to prolong the life of outdoor furniture.
Additional information
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.75 × 30 × 34 in |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Allariz Sofa Greige – Stinson White 109652
Original price was: $8,350.$6,030Current price is: $6,030. -
Sale!

SUNPAN Allariz Sofa Warm Grey 109653
Original price was: $8,350.$6,030Current price is: $6,030. -
Sale!

SUNPAN Allariz Dining Armchair Warm Grey 111154
Original price was: $1,580.$1,200Current price is: $1,200.










