SUNPAN Algarve Sideboard 111015
Original price was: $4,600.$3,680Current price is: $3,680.
| Overall Dimensions | 68.00W x 20.00D x 33.00H in |
| Carton Weight | 176.00 lb |
| Net Weight | 148.00 lb |
| Material | Wood |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Black |
| CARB Compliant | Yes |
| Material Finish | Matte Black / Gold |
| Handmade Craftsmanship | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Mango Wood / Champagne Gold Aluminum Cladding on Door Fronts / Push to Open System / Cord Management Opening / Anti-Tipping Kit Included |
5 in stock
SUNPAN Algarve Sideboard 111015
Infused with rich texture, this beautiful sideboard combines the timelessness of mid-century design with a modern twist. Features a solid mango wood frame with a black finish and complemented with champagne gold aluminum cladding on door fronts. Completed with a black iron base. Anti-tipping kit included. Made in India. With refined craftsmanship, this design was brought to life by skilled local artisans. By nature, these materials develop unique imperfections such as fissures, markings and colour variations for a truly one-of-a-kind piece. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68 × 33 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |













