SUNPAN Adora Coffee Table – Large 110198
| Overall Dimensions | 48.00W x 48.00D x 18.00H in |
| Gross Weight | 103.00 lb |
| Net Weight | 82.00 lb |
| Material | Glass |
| Shape | Round |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Black |
| Material Finish | Clear |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | 10mm Clear Tempered Glass / Natural Rattan / Solid Mango Wood |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
SUNPAN Adora Coffee Table - Large 110198
Inspired by global travels, this round coffee table combines old world influence with modern style. Features natural rattan top covered with clear glass and a sculpted black mango wood base. An intriguing design from all angles. Coordinating end table also available. Made in India. With refined craftsmanship, this design was brought to life by skilled local artisans. By nature, these materials develop unique imperfections such as fissures, markings and colour variations for a truly one-of-a-kind piece. Handle With Care: This design has been crafted with rattan. This artisan-crafted material features intricate weaving that results in natural variations where no two pieces are alike. Colour and texture differences are to be expected and embraced with this natural material. Due to the weaving process used, the fibres in this material may display shorter or longer lengths where the weaving ends.
Additional information
| Weight | 82 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 48 × 18 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |













