MERCANA REBECCA WHITE CRACKLED CERAMIC TABLE LAMP 68109
Original price was: $385.$308Current price is: $308.
Product Size (Inches) 14.0L x 11.0W x 28.5H
Weight 7.72 lbs
| Bulb Socket Type | E26 |
| Bulb Max Wattage | 150W |
| Natural Variation Type | Natural Wood Grain Color Variation |
| Suitable for Outdoors (Y/N) | No |
| Number of Sockets | 1 |
| Hand Made (Y/N) | Yes |
| Hand Painted (Y/N) | No |
| Product Type | Standard |
| Base Shape | Square |
| Number of Lights | 1 |
| Dimmable | Yes |
| Integrated LED | No |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs Included | Does Not Apply |
| Bulb Type Recommended | Incandescent |
| Edison Bulb | Yes |
| Wattage | 150 |
| Bulb Not Included But Required | Yes |
| Recommended Bulb Shape | Standard |
| Bulb Base | E26/Medium (Standard) |
| Dry, Damp or Wet Location Listed | Dry |
| Battery Operated | No |
| Switch Included | Yes |
| Switch Type | 3-Way |
| Switch Location | Socket |
Bulbs Sold Seperately
MERCANA REBECCA WHITE CRACKLED CERAMIC TABLE LAMP 68109
- Premium Composition The Rebecca is expertly crafted from ceramic, fabric, and wooden components that complement each other, resulting in a luxurious piece that is not only visually enticing but also sturdy and substantial.
- Superior Finish Featuring a juxtaposition of materials and colors, the Rebecca is a spectacular table lamp that boasts of a beautiful crackled white and brown finish.
- Beautiful Illumination The Rebecca hosts a E26 bulb that illuminates its elegant fabric shade.
- Elegant Inspired Design Designed to be an instant head-turner, the Rebecca flaunts clean lines and a minimalist design, which when complemented by its radiant finish, makes it the perfect addition to any elegant space and setting.
- Easy Assembly This lamp follows an easy assembly process and is ready to turn heads in your space as soon as it arrives at your doorstep.
MERCANA IS A CANADIAN COMPANY LOCATED IN BRITISH COLUMBIA
Additional information
| Weight | 7.72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 11 × 28.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

MERCANA MEHDI CERAMIC TABLE LAMP 70169
Original price was: $525.$420Current price is: $420. -
Sale!

MERCANA TAO CREAM CERAMIC TABLE LAMP 69790
Original price was: $550.$440Current price is: $440. -
Sale!

MERCANA EVERLY WHITE CEMENT TABLE LAMP 69707
Original price was: $470.$376Current price is: $376.







