MERCANA CELTICA WHITE RESIN TABLE LAMP 68337
Original price was: $415.$332Current price is: $332.
Product Size (Inches) 17.0L x 9.0W x 27.5H
Weight 12.79 lbs
| Bulb Socket Type | E26 |
| Bulb Max Wattage | 100W |
| Suitable for Outdoors (Y/N) | No |
| Number of Sockets | 1 |
| Product Type | Bedside |
| Base Shape | Oval |
| Number of Lights | 1 |
| Dimmable | Yes |
| Integrated LED | No |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs Included | Does Not Apply |
| Edison Bulb | Yes |
| Wattage | 100 |
| Brightness (Lumens) | 800 |
| Bulb Not Included But Required | Yes |
| Recommended Bulb Shape | Standard |
| Bulb Base | E26/Medium (Standard) |
| Dry, Damp or Wet Location Listed | Dry |
| Battery Operated | No |
| Switch Included | Yes |
| Switch Type | 3-Way |
| Switch Location | Socket |
Bulbs Sold Seperately
Available on backorder
MERCANA CELTICA WHITE RESIN TABLE LAMP 68337
- Premium Composition The Celtica is expertly crafted from resin and fabric components that complement each other, resulting in a luxurious piece that is not only visually enticing but also sturdy and substantial.
- Superior Finish Featuring a mix of materials and neutral colors, the Celtica is a spectacular table lamp that boasts of a circular, resin base finished in a white tone that complements the grey fabric lampshade
- Beautiful Illumination The Celtica has the ability to host a E26 light bulb, illuminating its gorgeous fabric lampshade.
- Modern Inspired Design Designed to be an instant head-turner in modern spaces, the Celtica flaunts a geometric design, which when complemented by its smooth finish, make this lamp the perfect addition to any contemporary space.
- Easy Assembly The Celtica follows an easy assembly process and is ready to turn heads in your space as soon as it arrives at your doorstep.
MERCANA IS A CANADIAN COMPANY LOCATED IN BRITISH COLUMBIA
Additional information
| Weight | 12.79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 9 × 27.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

MERCANA PIVEN WHITE TEXTURED CERAMIC TABLE LAMP 70370
Original price was: $550.$440Current price is: $440. -
Sale!

MERCANA MEHDI CERAMIC TABLE LAMP 70169
Original price was: $525.$420Current price is: $420. -
Sale!

MERCANA TAO CREAM CERAMIC TABLE LAMP 69790
Original price was: $550.$440Current price is: $440.








