MERCANA BRAVAR GRAY-BLUE RESIN TABLE LAMP 65358
Original price was: $385.$308Current price is: $308.
Product Size (Inches) 16.0L x 15.0W x 30.0H
Weight 10.36 lbs
| Bulb Socket Type | E26 |
| Bulb Max Wattage | 60W |
| Natural Variation Type | No Natural Variation |
| Suitable for Outdoors (Y/N) | No |
| Number of Sockets | 1 |
| Hand Made (Y/N) | Yes |
| Hand Painted (Y/N) | No |
| Product Type | Standard |
| Base Shape | Round |
| Number of Lights | 1 |
| Dimmable | Yes |
| Integrated LED | No |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs Included | Does Not Apply |
| Bulb Type Recommended | Incandescent |
| Edison Bulb | Yes |
| Wattage | 100 |
| Brightness (Lumens) | 800 |
| Bulb Not Included But Required | Yes |
| Recommended Bulb Shape | Standard |
| Bulb Base | E26/Medium (Standard) |
| Dry, Damp or Wet Location Listed | Dry |
| Battery Operated | No |
| Switch Included | Yes |
| Switch Type | Rotary Socket |
| Switch Location | Socket |
Bulbs Sold Seperately
Out of stock
Email when stock available
MERCANA BRAVAR GRAY-BLUE RESIN TABLE LAMP 65358
- Premium Composition The Bravar is expertly crafted from resin and fabric, resulting in a spectacular lamp that is not only visually enticing but also sturdy and substantial.
- Superior Finish Featuring a grey-blue colored polish and a cream shade, the Bravar is a spectacular lamp that boasts of a dazzling design.
- Beautiful Illumination The Bravar hosts a E26 bulb that beautifully illuminates any space.
- Modern Inspired Design Designed to be an instant head-turner, the Bravar flaunts clean lines and a minimalist design, which when complemented by its radiant finish, makes it the perfect addition to any modern space and setting.
- Easy Assembly This lamp follows an easy assembly process and is ready to turn heads in your space as soon as it arrives at your doorstep.
MERCANA IS A CANADIAN COMPANY LOCATED IN BRITISH COLUMBIA
Additional information
| Weight | 10.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 15 × 30 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

MERCANA EVERLY WHITE CEMENT TABLE LAMP 69707
Original price was: $470.$376Current price is: $376. -
Sale!

MERCANA TAO CREAM CERAMIC TABLE LAMP 69790
Original price was: $550.$440Current price is: $440. -
Sale!

MERCANA MEHDI CERAMIC TABLE LAMP 70169
Original price was: $525.$420Current price is: $420.







