FANIMATION TriAire 44″ FAN Dark Bronze MAD8514DZW-44
Finish
Dark bronze
Blade Span
44
Collection
TriAire Custom
Light Kit Included
No
Location Rating
Wet
Motor Size
DC158 x 22
Pay Over Time With RBC Payplan
SKU: MAD8514DZW-44 Categories: , , Brand:
Indoor/Outdoor
44" sweep blades
Available
LK8514 – 18W LED TriAire only light kit
ACCESSORIES
4.5" downrod
Electricity Use
30
Watts (excluding lights)
Airflow Efficiency
171
Cubic feet per minute per watt
Additional information
Dimensions 44 × 44 in