FANIMATION Kute 52″ Fan Matte greige FPD8534GR
Original price was: $885.$708Current price is: $708.
| Weight | 16.32 oz |
|---|---|
| Blade Span | 52 |
| Finish | Black, Brushed nickel, Brushed satin brass, Dark bronze, Matte greige, Matte white |
| Close to Ceiling Kit | Compatible |
| Control Type | Remote Control |
| Energy Star | Yes |
| Light Kit Included | No |
| Location Rating | Damp |
| Motor Size | DC100 x 30 |
| Motor Type | DC Motor |
| Number of Blades | 3 |
| Collection | Kute |
It's Kute! With its small housing and elegant blade shape it'll make anyone believe the name. Available in 6 different finishes and with an optional light kit. The DC motor makes it energy efficient so your electricity bill can be kute, too.
- Damp Rated
- 52″ Sweep Blades Included
-
Light Kit Sold Separately (LK8534**)
- Remote Control Included
Additional information
| Weight | 16.32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 52 in |
You may also like…
-
Sale!

FANIMATION Kute Light Kit LK8534
-
Sale!

FANIMATION Kute 52″ Fan Dark bronze FPD8534DZ
Original price was: $885.$708Current price is: $708. -
Sale!

FANIMATION KUTE 52″ FAN FPD8534BL
Original price was: $885.$708Current price is: $708. -
Sale!

FANIMATION KUTE 52″ FAN FPD8534BS
Original price was: $885.$708Current price is: $708.






