DVI LIGHTING TEMAGAMI LINEAR LED DVP39302MF+GR
Original price was: $935.$748Current price is: $748.
Graphite with Multi Finish Sleeves:
Brass (BR) | Satin Nickel (SN)
| Product Length / Diameter | 43.75 inches | 1111.25 mm |
| Product Width | 24.50 inches | 622.30 mm |
| Product Depth | N/A inches | N/A mm |
| Product Height | 9.75 inches | 247.65 mm |
| Minimum Product Height | 14.25 inches | 361.95 mm |
| Maximum Product Height | 54.25 inches | 1377.95 mm |
| Orientation of Light Source | Sideways |
| Number of Sockets | 6 |
| Total Wattage (W) | 36 |
| Wattage of Individual Bulb Socket (W) | 6 |
| Voltage (V) | 120 |
| Lamping Confinement | Fully Enclosed |
| Socket Type | LED (Replaceable) |
| Recommended Bulb | N/A |
| Bulbs Included | N/A |
| Initial Lumens Output | 3600 |
| Delivered Lumens (2700K) | N/A |
| Delivered Lumens (3000K) | 2160 |
| Delivered Lumens (3500K) | N/A |
| Delivered Lumens (4000K) | 2280 |
| Delivered Lumens (5000K) | 2160 |
| Required Dimmer | C•L / LED+ / Universal LED |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 3000K / 4000K / 5000K |
| Pipe / Chain Included | Pipe Kit Available |
| Pipe Information | 40 (15 + 12 + 9 + 4) x 0.5 Inches Pipe Kit |
| Chain Information | N/A |
| Wire / Cord Information | 120 in |
| Max Sloped Ceiling Angle | *Conversion 19° to 45° : ASY0101+Finish (2 loops + 1 chain): For Additional Cost |
DVI LIGHTING TEMAGAMI LINEAR LED DVP39302MF+GR
This black multi-armed fixture uses integrated LED technology to create a contemporary look that is sure to fit perfectly in your home.
Graphite with Multi Finish Sleeves:
Brass (BR) | Satin Nickel (SN)
| Family | Temagami |
| Product Class | Ceiling |
| Product Subclass | Linear |
| Room Category | Living Spaces |
Additional information
| Dimensions | 43.75 × 24.50 × 9.75 in |
|---|---|
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

DVI LIGHTING TEMAGAMI 8 LT LINEAR LED DVP39304MF+GR
Original price was: $1,000.$800Current price is: $800. -
Sale!

DVI LIGHTING TEMAGAMI SEMI-FLUSH LED DVP39312MF+GR
Original price was: $530.$424Current price is: $424. -
Sale!

DVI LIGHTING TEMAGAMI FLUSH MOUNT BRASS LED DVP39328BR+GR
Original price was: $155.$124Current price is: $124.






