DVI LIGHTING SCHOOLHOUSE PENDANT VENETAIN BRASS DVP7551VBR
Original price was: $500.$400Current price is: $400.
Venetian Brass (Large)
| Product Length / Diameter | 16 inches | 404 mm |
| Product Width | N/A inches | N/A mm |
| Product Depth | N/A inches | N/A mm |
| Product Height | 13.5 inches | 337 mm |
| Minimum Product Height | 16.75 inches | 417 mm |
| Maximum Product Height | 56.75 inches | 1433 mm |
| Canopy Length / Diameter | 5.25 inches | 130 mm |
| Canopy Width | N/A inches | N/A mm |
| Canopy Thickness | 2.75 inches | 65 mm |
| Orientation of Light Source | Down |
| Number of Sockets | 1 |
| Total Wattage (W) | 1 X 40 |
| Wattage of Individual Bulb Socket (W) | 40 |
| Voltage (V) | 120 |
| Lamping Confinement | Fully Enclosed |
| Socket Type | Medium Base (E26) |
| Recommended Bulb | E26 G25 True Opal |
| Bulbs Included | No |
| Pipe / Chain Included | Yes, Pipe |
| Pipe Information | 40 in |
| Chain Information | N/A |
| Wire / Cord Information | 120 in |
| Max Sloped Ceiling Angle | 19° (Hang Straight) |
| Location Certification | Dry Locations Only |
DVI LIGHTING SCHOOLHOUSE PENDANT VENETAIN BRASS DVP7551VBR
Classic and timeless, the schoolhouse collection will never get old! Available in multiple finishes and a stunning true opal glass which is smooth and easy to clean.
| Family | Schoolhouse |
| Product Class | Ceiling |
| Product Subclass | Pendant |
| Room Category | Living Spaces |
Additional information
| Dimensions | 16 × 16 × 13.5 in |
|---|---|
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

DVI LIGHTING SCHOOLHOUSE PENDANT EBONY DVP7551EB
Original price was: $440.$352Current price is: $352. -
Sale!

DVI LIGHTING SCHOOLHOUSE PENDANT EBONY DVP7521EB
Original price was: $280.$224Current price is: $224. -
Sale!

DVI LIGHTING SCHOOLHOUSE PENDANT VENETIAN BRASS DVP7521VBR
Original price was: $345.$276Current price is: $276.







