DVI LIGHTING PEGGY’S COVE MINI PENDANT SATIN NICKEL DVP31021GR+SN
Original price was: $190.$152Current price is: $152.
Graphite and Satin Nickel
| Product Length / Diameter | 9.5 inches | 244 mm |
| Product Width | N/A inches | N/A mm |
| Product Depth | N/A inches | N/A mm |
| Product Height | 8.75 inches | 220 mm |
| Minimum Product Height | 10.25 inches | 260 mm |
| Maximum Product Height | 51.75 inches | 1314 mm |
| Orientation of Light Source | Down |
| Number of Sockets | 1 |
| Total Wattage (W) | 1 X 70W |
| Wattage of Individual Bulb Socket (W) | 70W |
| Voltage (V) | 120 |
| Lamping Confinement | Semi Enclosed |
| Socket Type | Medium Base (E26) |
| Recommended Bulb | DVLA19MC30A |
| Bulbs Included | No |
| Location Certification | Dry Locations Only |
DVI LIGHTING PEGGY'S COVE MINI PENDANT SATIN NICKEL DVP31021GR+SN
Named after a beautiful village on the East coast of Nova Scotia, the Peggy’s Cove collection has a beautiful nautical feel to it.
| Family | Peggy’s Cove |
| Product Class | Ceiling |
| Product Subclass | Mini-Pendant |
| Room Category | Kitchen & Dining |
Additional information
| Dimensions | 9.5 × 9.5 × 8.75 in |
|---|---|
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

DVI LIGHTING PEGGY’S COVE SCONCE SATIN NICKEL DVP31001GR+SN
Original price was: $175.$140Current price is: $140. -
Sale!

DVI LIGHTING PEGGY’S COVE MINI PENDANT VENETIAN BRASS DVP31021GR+VBR
Original price was: $225.$180Current price is: $180. -
Sale!

DVI LIGHTING PEGGY’S COVE MINI PENDANT VENETIAN BRASS DVP31021MW+VBR
Original price was: $225.$180Current price is: $180.






