DVI LIGHTING JAVELIN 10 LT LINEAR EBONY DVP33204EB-ICE
Original price was: $1,125.$900Current price is: $900.
Ebony with Ice Glass
| Product Length / Diameter | 75 inches | 1905 mm |
| Product Width | 20 inches | 508 mm |
| Product Depth | N/A inches | N/A mm |
| Product Height | 9 inches | 228.6 mm |
| Minimum Product Height | 10.5 inches | 266.7 mm |
| Maximum Product Height | 50.5 inches | 1282.7 mm |
| Canopy Length / Diameter | 4.75 inches | 120 mm |
| Canopy Width | N/A inches | N/A mm |
| Canopy Thickness | 1 inches | 24 mm |
| Orientation of Light Source | Sideways |
| Number of Sockets | 10 |
| Total Wattage (W) | 10 X 25 |
| Wattage of Individual Bulb Socket (W) | 25 |
| Voltage (V) | 120 |
| Lamping Confinement | Fully Enclosed |
| Socket Type | Candelabra Base (E12) |
| Recommended Bulb | E12 T6 True Opal |
| Bulbs Included | No |
| Pipe / Chain Included | Yes, Pipe |
| Pipe Information | 40 in |
| Chain Information | N/A |
| Wire / Cord Information | 120 in |
| Max Sloped Ceiling Angle | 90° (Chain Link) |
| Location Certification | Dry Locations Only |
DVI LIGHTING JAVELIN 10 LT LINEAR EBONY DVP33204EB-ICE
Ebony with Ice Glass
| Family | Javelin |
| Product Class | Ceiling |
| Product Subclass | Chandelier |
| Room Category | Living Spaces |
Additional information
| Dimensions | 75 × 20 × 9 in |
|---|---|
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

DVI LIGHTING JAVELIN 6 LT LINEAR EBONY DVP33202EB-ICE
Original price was: $625.$500Current price is: $500. -
Sale!

DVI LIGHTING JAVELIN 6 LT LINEAR GOLD DVP33202GLD-ICE
Original price was: $625.$500Current price is: $500. -
Sale!

DVI LIGHTING JAVELIN 10 LT LINEAR GOLD DVP33204GLD-ICE
Original price was: $1,125.$900Current price is: $900.







