DVI LIGHTING GLIMMER LED 52″ LINEAR BRASS DVP34904BR-PUC
Original price was: $1,065.$852Current price is: $852.
Brass with Pumpkin Clear Class
| Product Length / Diameter | 52.25 inches | 1323 mm |
| Product Width | 6.75 inches | 170 mm |
| Product Depth | N/A inches | N/A mm |
| Product Height | 6.75 inches | 170 mm |
| Minimum Product Height | 9.25 inches | 233 mm |
| Maximum Product Height | 49.25 inches | 1247 mm |
| Canopy Length / Diameter | 17.25 inches | 438 mm |
| Canopy Width | 5.25 inches | 133 mm |
| Canopy Thickness | 1 inches | 24 mm |
| Orientation of Light Source | Multidirectional |
| Number of Sockets | 1 |
| Total Wattage (W) | 1 X 50 |
| Wattage of Individual Bulb Socket (W) | 50 |
| Voltage (V) | 120 |
| Lamping Confinement | Fully Enclosed |
| Socket Type | DC LED |
| Recommended Bulb | N/A |
| Bulbs Included | Yes |
| Initial Lumens Output | 5000 |
| Delivered Lumens (2700K) | N/A |
| Delivered Lumens (3000K) | 6000 |
| Delivered Lumens (3500K) | N/A |
| Delivered Lumens (4000K) | N/A |
| Delivered Lumens (5000K) | N/A |
| Required Dimmer | LED+/Universal |
| CRI | 90+ |
| Color Temperature | 3000K |
| Pipe / Chain Included | Yes, Pipe |
| Pipe Information | 40 |
| Chain Information | N/A |
| Wire / Cord Information | 120 in |
| Max Sloped Ceiling Angle | 90° (Chain Link) |
| Up / Down Mountable | Down Only |
| Installation Height Adjustable | Yes |
| Location Certification | Dry Locations Only |
DVI LIGHTING GLIMMER LED 52" LINEAR BRASS DVP34904BR-PUC
Brass with Pumpkin Clear Class
| Family | Glimmer |
| Product Class | Ceiling |
| Product Subclass | Linear |
| Room Category | Kitchen & Dining |
Additional information
| Dimensions | 52.25 × 6.75 × 6.75 in |
|---|---|
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |








