DVI LIGHTING ESSEX 5 LT CHANDELIER CHROME DVP9025CH-OP
Original price was: $625.$500Current price is: $500.
Chrome with Half Opal Glass
| Product Length / Diameter | 25 inches | 635 mm |
| Product Width | N/A inches | N/A mm |
| Product Depth | N/A inches | N/A mm |
| Product Height | 23 inches | 584 mm |
| Minimum Product Height | 24.5 inches | 622 mm |
| Maximum Product Height | 64.5 inches | 1638 mm |
| Orientation of Light Source | Up |
| Number of Sockets | 5 |
| Total Wattage (W) | 5 X 100W |
| Wattage of Individual Bulb Socket (W) | 100 |
| Voltage (V) | 120 |
| Lamping Confinement | Fully Enclosed |
| Socket Type | Medium Base (E26) |
| Recommended Bulb | DVLA19MC30A |
| Bulbs Included | No |
| Pipe Information | Pipe Kit Available |
| Location Certification | Dry Locations Only |
DVI LIGHTING ESSEX 5 LT CHANDELIER CHROME DVP9025CH-OP
A classical DVI collection, the design of Essex includes a clear glass contouring a stunning opal glass. Many different pieces and sizes are available in this collection.
| Family | Essex |
| Product Class | Ceiling |
| Product Subclass | Chandelier |
| Room Category | Living Spaces |
Additional information
| Dimensions | 25 × 25 × 23 in |
|---|---|
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

DVI LIGHTING ESSEX 5 LT CHANDELIER GRAPHITE DVP9025GR-OP
Original price was: $625.$500Current price is: $500. -
Sale!

DVI LIGHTING ESSEX 5 LT CHANDELIER BUFFED NICKEL DVP9025BN-OP
Original price was: $625.$500Current price is: $500. -
Sale!

DVI LIGHTING ESSEX 4 LT VANITY CHROME DVP9044CH-OP
Original price was: $375.$300Current price is: $300.






