DVI LIGHTING CAROUSEL 8 LT PENDANT EBONY DVP36520EB-MS
Original price was: $595.$476Current price is: $476.
Ebony with Milky Swirl Glass
| Product Length / Diameter | 15.5 inches | 396 mm |
| Product Width | N/A inches | N/A mm |
| Product Depth | N/A inches | N/A mm |
| Product Height | 22.5 inches | 572.4 mm |
| Minimum Product Height | 24 inches | 609.6 mm |
| Maximum Product Height | 67 inches | 1701.8 mm |
| Canopy Length / Diameter | 4.75 inches | 123 mm |
| Canopy Width | N/A inches | N/A mm |
| Canopy Thickness | 0.75 inches | 20 mm |
| Orientation of Light Source | Sideways |
| Number of Sockets | 8 |
| Total Wattage (W) | 8 X 40 |
| Wattage of Individual Bulb Socket (W) | 40 |
| Voltage (V) | 120 |
| Lamping Confinement | Mostly Open |
| Socket Type | Candelabra Base (E12) |
| Recommended Bulb | E12 G16 Clear |
| Bulbs Included | No |
| Pipe / Chain Included | Yes, Chain |
| Pipe Information | 12 in |
| Chain Information | 36 in |
| Wire / Cord Information | 120 in |
| Max Sloped Ceiling Angle | 90° (Chain Link) |
DVI LIGHTING CAROUSEL 8 LT PENDANT EBONY DVP36520EB-MS
Ebony with Milky Swirl Glass
| Family | Carousel |
| Product Class | Ceiling |
| Product Subclass | Mini-Pendant |
| Room Category | Living Spaces |
Additional information
| Dimensions | 15.5 × 15.5 × 22.5 in |
|---|---|
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

DVI LIGHTING CAROUSEL 6 LT CHANDELIER EBONY DVP36526EB-MS
Original price was: $1,375.$1,100Current price is: $1,100. -
Sale!

DVI LIGHTING CAROUSEL 8 LT PENDANT BRASS DVP36520BR-MS
Original price was: $725.$580Current price is: $580. -
Sale!

DVI LIGHTING CAROUSEL 3 LT MINI-PENDANT EBONY DVP36519EB-MS
Original price was: $375.$300Current price is: $300.






