DVI LIGHTING CAROUSEL 3 LT MINI-PENDANT BRASS DVP36519BR-MS
Original price was: $500.$400Current price is: $400.
Brass with Milky Swirl Glass
| Product Length / Diameter | 11 inches | 280 mm |
| Product Width | N/A inches | N/A mm |
| Product Depth | N/A inches | N/A mm |
| Product Height | 6.5 inches | 167 mm |
| Minimum Product Height | 12.25 inches | 311 mm |
| Maximum Product Height | 59.75 inches | 1517 mm |
| Canopy Length / Diameter | 4.75 inches | 123 mm |
| Canopy Width | N/A inches | N/A mm |
| Canopy Thickness | 0.75 inches | 20 mm |
| Orientation of Light Source | Up |
| Number of Sockets | 3 |
| Total Wattage (W) | 3 X 40 |
| Wattage of Individual Bulb Socket (W) | 40 |
| Voltage (V) | 120 |
| Lamping Confinement | Mostly Open |
| Socket Type | Candelabra Base (E12) |
| Recommended Bulb | E12 T6 Clear |
| Bulbs Included | No |
| Pipe / Chain Included | Yes, Pipe and Chain |
| Pipe Information | 12 in |
| Chain Information | 36in Standard Duty Chain |
| Wire / Cord Information | 120 in |
| Max Sloped Ceiling Angle | 90° (Chain Link) |
DVI LIGHTING CAROUSEL 3 LT MINI-PENDANT BRASS DVP36519BR-MS
Brass with Milky Swirl Glass
| Family | Carousel |
| Product Class | Ceiling |
| Product Subclass | Mini-Pendant |
| Room Category | Kitchen & Dining |
Additional information
| Dimensions | 11 × 11 × 6.5 in |
|---|---|
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

DVI LIGHTING CAROUSEL 3 LT MINI-PENDANT EBONY DVP36519EB-MS
Original price was: $375.$300Current price is: $300. -
Sale!

DVI LIGHTING CAROUSEL 6 LT PENDANT BRASS DVP36505BR-MS
Original price was: $750.$600Current price is: $600. -
Sale!

DVI LIGHTING CAROUSEL 4 LT SEMI-FLUSH MOUNT BRASS DVP36513BR-MS
Original price was: $690.$552Current price is: $552.







