DVI LIGHTING CARDINAL 9 LT CHANDELIER BRASS DVP37824BR-VICE
Original price was: $935.$748Current price is: $748.
Brass with Vodka Ice Glass
| Product Length / Diameter | 28 inches | 711.2 mm |
| Product Width | N/A inches | N/A mm |
| Product Depth | N/A inches | N/A mm |
| Product Height | 8.75 inches | 222.5 mm |
| Minimum Product Height | 10.25 inches | N/A mm |
| Maximum Product Height | 50.25 inches | N/A mm |
| Canopy Length / Diameter | 4.75 inches | 121.92 mm |
| Canopy Width | N/A inches | N/A mm |
| Canopy Thickness | 0.75 inches | 17 mm |
| Orientation of Light Source | Up |
| Number of Sockets | 9 |
| Total Wattage (W) | 9 X 40 |
| Wattage of Individual Bulb Socket (W) | 40 |
| Voltage (V) | 120 |
| Lamping Confinement | Semi Enclosed |
| Socket Type | Candelabra Base (E12) |
| Recommended Bulb | E12 T6 True Opal |
| Bulbs Included | No |
| Pipe / Chain Included | Yes, Pipe |
| Pipe Information | 40 in |
| Chain Information | N/A |
| Wire / Cord Information | 120 in |
| Max Sloped Ceiling Angle | 45° (Cord Grip) |
DVI LIGHTING CARDINAL 9 LT CHANDELIER BRASS DVP37824BR-VICE
Brass with Vodka Ice Glass
| Family | Cardinal |
| Product Class | Ceiling |
| Product Subclass | Chandelier |
| Room Category | Living Spaces |
Additional information
| Dimensions | 28 × 28 × 8.75 in |
|---|---|
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |







