DVI LIGHTING ANDROMEDA CLUSTER PENDANT BRASS DVP34737BR-CL
Original price was: $625.$500Current price is: $500.
Brass with Clear Glass
| Product Length / Diameter | 19.5 inches | 495.3 mm |
| Product Width | N/A inches | N/A mm |
| Product Depth | N/A inches | N/A mm |
| Product Height | 24 inches | 609.6 mm |
| Minimum Product Height | 25.5 inches | 647.7 mm |
| Maximum Product Height | 65.5 inches | 1663.7 mm |
| Canopy Length / Diameter | 4.72 inches | 120 mm |
| Canopy Width | 4.7 inches | 119.38 mm |
| Canopy Thickness | 2.3 inches | 58.42 mm |
| Orientation of Light Source | Down |
| Number of Sockets | 7 |
| Total Wattage (W) | 7 X 40 |
| Wattage of Individual Bulb Socket (W) | 40 |
| Voltage (V) | 120 |
| Lamping Confinement | Semi Enclosed |
| Socket Type | Medium Base (E26) |
| Recommended Bulb | DVLA19MC30A |
| Bulbs Included | No |
| Pipe / Chain Included | 40in Pipe Length |
| Pipe Information | Pipe Kit Available |
| Chain Information | N/A |
| Wire / Cord Information | 120 in |
| Wall / Ceiling Mountable | Yes |
| Up / Down Mountable | No |
| Installation Height Adjustable | Yes |
| Location Certification | Dry Locations Only |
DVI LIGHTING ANDROMEDA CLUSTER PENDANT BRASS DVP34737BR-CL
A modern take on the mid-century ¾ ball look, the Andromeda collection by DVI offers a unique perspective to the “bulb in a clear glass” look. Available with either clear or smoked glass, the multi headed Andromeda fills a space with light that is very different than traditional chandeliers. Metal arms protruding from the central body then transition to cloth-wrapped grey cords with suspend each individual glass globe for an ethereal feeling of glass floating indecently in the air.
Brass with Clear Glass
| Family | Andromeda |
| Product Class | Ceiling |
| Product Subclass | Cluster Pendant |
| Room Category | Kitchen & Dining |
Additional information
| Dimensions | 19.5 × 19.5 × 24 in |
|---|---|
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

DVI LIGHTING ANDROMEDA PENDANT BRASS DVP34721BR-CL
Original price was: $150.$120Current price is: $120. -
Sale!

DVI LIGHTING ANDROMEDA CLUSTER PENDANT GRAPHITE DVP34737GR-CL
Original price was: $500.$400Current price is: $400. -
Sale!

DVI LIGHTING ANDROMEDA CLUSTER PENDANT CHROME DVP34737CH-CL
Original price was: $565.$452Current price is: $452.






