DVI LIGHTING AJAX OUTDOOR 12 LT FOYER DVP31177BK-OP
Original price was: $1,685.$1,348Current price is: $1,348.
Black with Half Opal Glass
| Product Length / Diameter | 21.5 inches | 540 mm |
| Product Width | 21.5 inches | 540 mm |
| Product Depth | N/A inches | N/A mm |
| Product Height | 32 inches | 810 mm |
| Minimum Product Height | 36.75 inches | 925 mm |
| Maximum Product Height | 76.75 inches | 1941 mm |
| Canopy Length / Diameter | 5.25 inches | 130 mm |
| Canopy Width | N/A inches | N/A mm |
| Canopy Thickness | 1 inches | 20 mm |
| Orientation of Light Source | Up |
| Number of Sockets | 12 |
| Total Wattage (W) | 12 X 25 |
| Wattage of Individual Bulb Socket (W) | 25 |
| Voltage (V) | 120 |
| Lamping Confinement | Fully Enclosed |
| Socket Type | Candelabra Base (E12) |
| Recommended Bulb | E12 T6 Clear |
| Bulbs Included | No |
| Pipe / Chain Included | Yes, Pipe |
| Pipe Information | 40 in |
| Chain Information | N/A |
| Wire / Cord Information | 192 in |
| Max Sloped Ceiling Angle | 90° (Chain Link) |
| Up / Down Mountable | Down Only |
| Installation Height Adjustable | No |
| Location Certification | Damp Location Rated |
DVI LIGHTING AJAX OUTDOOR 12 LT FOYER DVP31177BK-OP
Black with Half Opal Glass
| Family | Ajax |
| Product Class | Outdoors |
| Product Subclass | Outdoor Foyer |
| Room Category | Exterior |
Additional information
| Dimensions | 21.5 × 21.5 × 32 in |
|---|---|
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

DVI LIGHTING AJAX OUTDOOR SCONCE DVP31171BK-OP
Original price was: $280.$224Current price is: $224. -
Sale!

DVI LIGHTING AJAX OUTDOOR 4 LT FOYER DVP31176BK-OP
Original price was: $875.$700Current price is: $700. -
Sale!

DVI LIGHTING AJAX OUTDOOR 2 LT SCONCE DVP31172BK-OP
Original price was: $375.$300Current price is: $300.







